неділю, 22 листопада 2015 р.

Розробки уроків - 7 клас


Конспект уроку у 7 класі з історії України  

«Узагальнення по темі: «Київська Русь наприкінці X - у перш. пол. XI ст.»


Тема: Узагальнення по темі: «Київська Русь напр. X у перш. пол. XI ст.»
Мета:     Поглибити знання учнів по даній темі; узагальнити та систематизувати вивчене; розвивати вміння і навички роботи учнів з першоджерелами; історичною картою, повторити основну хронологію та термінологію по даній темі; вчити правильно використовувати знання, які учні засвоїли на попередніх уроках. Розвивати увагу, пам'ять, кмітливість, фантазію та уяву, образне та логічне мислення. Виховувати патріотичні почуття.

Обладнання:        
1. Історична карта «Київська Русь напр. X - у перш. пол. XI ст.»
2.  Портрети В. Великого, Я. Мудрого.
3.  Навчальні фільми «Правління Я. Мудрого»(с.22),  «Володимир»(с.14)
4. Презентація на тему: «Земля, що знана й чута усіма...»
5. Виставка книжок на тему: «Київська Русь».
6. Історичні першоджерела.
7. Картина « Пам'ятник В. Великому».
8. Учнівські малюнки.
9. Підручники

Тип уроку:   узагальнення та систематизація засвоєних знань.
Хід уроку:     
 1.         Організація учнів до уроку.
2.  Повідомлення теми та мотивація навчальної діяльності учнів.
План:  
1) Мандрівка рікою знань
1.  Поріг «Описовий»
2.  Поріг «Літературний»
3.  Поріг «Картографічний»
4.  Поріг «Художній»
5.  Поріг «Джерелознавчий»
6.  Поріг «Кіноглядацький»
7.  Поріг «Ігровий»


2) Віртуальна екскурсія: «До землі, що знана й чута усіма».

1. Зупинка «Десятинна церква»

2. Зупинка «Золоті ворота»

3. Зупинка «Софіївський собор»
4. Києво-Печерський монастир

III. Узагальнення та систематизація знань.

Бесіда :
—Про кого і про що ми вивчали впродовж даної теми?

Відповіді учнів
Показую портрети князів В. Великого та Я. Мудрого (Додаток №1)

—Якою рікою проходив шлях «із варяг у греки»?


Відповіді учнів
Так само як ріка Дніпро рухається вперед, проходячи через свої пороги, так і ми сьогодні будемо рухатися своєю рікою – рікою шкільних знань, зупиняючись на певних порогах

Розпочинаємо мандрівку рікою Знань
Наш перший поріг - «Описовий».

Перегляд уривка навчального фільму про Володимира Великого.

Учні описують діяльність В. Великого на основі побаченого.
«Літературний» поріг
Зачитую вірші-загадки, а учні впізнають князя.


Нову христову віру дав 

І срібну гривну карбував,

І нове місто збудував.

Один – три прізвища він мав

То, хто ж така оця людина,

Яку так славить Україна?

                                          (Володимир Великий)


Імення він прекрасне мав

І ним себе прославив,

Також закони він писав

Для Руської держави.

Для європейських королів

Він тестем був і сватом,

На різних мовах говорив,

Та ще  любив читати,

Про кого мову я веду?

Про кого відповідь я жду?

                                           (Ярослав Мудрий)

Учні розповідають вірші про В. Великого і Я. Мудрого, які підготували, маючи випереджувальне Д/з.


Робота з картою:
·  Прошу показати місто звідки прийшла у Русь християнська віра і назвати це місто.
·  Покажіть місто де хрестився В. Великий
·  Покажіть шлях «з варяг у греки».
·   Покажіть і назвіть міста, які заснував В. Великий
·  Покажіть землі, які приєднав до К. Русі В. Великий.
·  Покажіть кордони Київської Русі за часів Я. Мудрого.
·  Покажіть міста які заснував Я. Мудрий.
Учні демонструють малюнки, які підготували маючи випереджувальне Д/з і коментують їх.

«Джерелознавчий» поріг

Робота з історичними першоджерелом ( учні опрацьовують історичне джерело та відповідають на поставлені запитання ).
Історичне джерело
Повелів Володимир усякому старцеві і вбогому приходити на двір на княжий і брати всяку потребу – питво і їжу із скарбниці. І радив він також і це. Сказавши: «Немічні і недужі не можуть дійти до двору мого»,- він повелів спорядити вози і поклав на них хлібів, м’яса, риби і овочів різних, і мед у бочках, а в других квас. І поставив це вести по городу, запитуючи: «Де недужі чи старі, що не можуть ходити?» І тим роздавали все на потребу.
З «Літопису Руського»
—Що повелів Володимир старцям і вбогим?
—Як він піклувався про немічних?
Перегляд трихвилинного навчального фільму «Правління Я. Мудрого»(серія 22, «Історія України»)
Бесіда після перегляду:
—За що Ярослава назвали «тестем Європи»?
—Яке місто було більшим: місто Володимира чи місто Ярослава?
—Скільки воріт мав княжий Київ?
—З якого міста були привезені так звані «медяни коні»?

«Ігровий» поріг

Історичний конкурс «Ерудит»
-В наш час одружені чоловіки називають так свою «половину», а за часів К.Русі це була назва війська. Що це?
-Ці прикраси робили з бронзи, срібла, золота. їх вплітали у волосся, чіпляли до головного убору. Всередині іноді наливали пахучу олію. Як називали ці прикраси?
-Цей пам'ятник знак встановлений у Києві, біля Історичного музею. На ньому написане перше речення відомого літопису. Назвіть назву літопису і це речення.
-Зараз ми це називаєм податком на прибуток. Як це називали в Київській Русі?
-У 17 років став ченцем Києво-Печерської лаври, все своє життя присвятив створенню історичного літопису. Православна церква поминає його 9 листопада. Хто це?
-Була високоосвічена серед неграмотного королівського оточення. Після смерті чоловіка стала королевою Франції.
Історичний бліц-турнір «Кращий знавець термінів та дат».
Учні відповідають на запитання:
—Закупи - це ...                                              988р. - це ...
—Рядовичі - це ...                                          1036р. - це ...
—Смерди-це...                                               1037р.-це...
—Челядь-це...                                                 980-1015рр.-це ...
—Ізгої - це ...                                                 1019-1054рр. - це ...
—Бояри - це ...
—Фреска - це ...
—Мозаїка - це ...
—Народне віче - це ...

Історична гра «По одному реченню»

Учні діляться на 2 команди:

І-ша група - В.Великий, 

ІІ-га група - Я.Мудрий.
Всі по черзі називають по одному реченню, що стосується діяльності їх князя. Речення повинні починатись дієсловом (метод «Мікрофон»).

Мандрівку нашою шкільною рікою Знань завершено.

Проте подорож продовжується.
Віртуальна екскурсія «До землі, що знана й чута усіма».
Демонстрація презентації. (Додаток №2)
Учениця - екскурсовод описує слайди.
Зупинки:
1.                Десятинна церква.
2.                Золоті ворота.
3.                Софіївський собор.
4.                Києво-Печерський монастир.
IV.     Підсумки уроку.
V.        Скласти творчу роботу на тему «Моя мандрівка середньовічним Києвом», повторити матеріал теми


Додаток 1                   Володимир Великий




Ярослав Мудрий




Додаток 2                   Київ в середині XI ст.



Руїни Десятинної церкви







Золоті ворота






Софіївський собор




Під куполом Софіївського собору



Богоматір Оранта



Києво-Печерський монастир

Проведення уроку у 7 класі
по темі: “Київська Русь 
наприкінці Xв перш. пол. ХІ ст.”







Немає коментарів:

Дописати коментар